JAK BYLINKY PŘIPRAVOVAT - pár praktických rad 

KUPTE SI KONVICI a pořid´te si krásné hrnečky nebo sklo na horké nápoje. Připravte na pravidelnou konzumaci bylinkových čajů.........
 
 
Lipový květ
Lipový květ se používá při nachlazení, ale i průběžné občasné popíjení nemůže škodit.
Nejlepší varianta je s medem /nejlépe pampeliškovým/ a s citronem.
Kvítky se celkem rychle vylouhují, takže je čaj rychle připravený a chutný. Působí lehce močopudně a můžete se trochu potit.
Ke konzumaci nepotřebujete sítko. Chut´je tak lahodná, že ho milují také děti.
 
Růže stolistá/Rosa centifolia
Báječný voňavý čaj z růžových lístků vás potěší a uklidní. Můžete ho pít průběžně, má hojivé a antivirotické účinky.
Růžové lístky můžete také sypat na dezerty, nebo si z nich připravit třeba inhalaci. Růže mají nasládlou chuť a tak ho nemusíte ani 
přislazovat. Růže stolistá je velmi vzácná a v Čechách jí v této podobě nekoupíte.
Ve svojetických sadech jí máme jen omezené množství.
Pro velký zájem jsme tedy pro vás také přivezli Růži stolistou z Blízkého východu, která má podobné účinky jako ta naše.
Na eshopu máme oba druhy již v prodeji.
 
 
Heřmánek
Celé květy heřmánku mají opravdu jinou chtut´, než rozemleté směsi květů a stonků v sáčcích. 
Chutˇ je nasládlá a velmi příjemná.
Je lehce sedativní, takže je vhodný třeba k pití na noc, nebo před nervovým vypětím.
Kvítky louhují celkem rychle a nepřehánějte dávkování, to může být potom trochu hořký.
 
Sléz maurský
Báječná tyrkisově zbarvená barva čaje se každému líbí. Můžet tím například oslnit návštěvu. Sléz má jemnou chutˇ, je proto vhodný i pro děti.
Květy můžete také zalít vlažnou vodou a nechat louhovat. Nic k němu nepřidávejte, protože každá příměs /cukr, med, citron/ zruší tu nádhernou modrou barvu.
Sléz obsahuje slizové látky, které blahodárně působí na zažívací ústrojí a na kůži.
 
Měsíček lékařský
Nádherný oranžový kvítek, vypadá báječně ve skleničce i konvici. Pokud si ho neuděláte moc silný /max 2 větší květy na hrnek/,jeho chut´je jemná 
a navíc krásně voní. Můžete přidávat trochu medu, nebo cukru.
Používá se na čištění krve, je antibakteriální a má hojivé účinky. Známe ho také z výroby mastí.
 
Chrpa
Zajímavá chut´Chrpy je jemná a nasládlá. Můžete ji popíjet během dne. 
Kvítky se snadno louhují. Má hojivé účinky, můžete popíjet při problémech se zažívacím ústrojím.
Modré kvítky mohou být také vhodné jako dekorace na dezerty a saláty.
 
Divizna
Už naše babičky používaly Diviznu na kašel a průdušková onemocnění. Má sladkou chutˇa doporučujeme jí konzumovat z konvičky se sítkem.
Má velmi jemné chloupky, které mohou trochu dráždit pokožku při doteku se sušenou bylinkou.
Krásná žlutá barva čaje je lákavá.
Kvítky se louhují pár minut.
 
 
Šípek plod celý
Šípky by se měly provařit pár minut a potom nechat ještě alespoň půl hodiny odstát. Můžete trochu promačkat třeba vařečkou a promíchat.
Až šípky pustí červeno oranžovou šťávu přecedíme a máme naprosto geniální nápoj. Můžet pít za studena i horký. Má lehce citronovou chutˇ, která je asi
nejvýraznější ze všech našich produktů. Vyrábíme si například šípkové sirupy, nebo šípkovou limonádu a šípkový domácí ledový čaj.
Pro vysoký obsah vitamínu C by neměl šípek v našem jídelníčku chybět. Tak trocha práce s přípravou se vyplatí.
 
Aronie - jeřáb černý
Nádherná barva čaje, temně vínová. Pro vysoký obsah vitamínů je velmi obblíbená. Bobule zalijeme horkou vodou a necháme minimálně půl hodiny louhovat, potom můžeme dolévat opakovaně a bobule i sníst. Má méně výraznou chutˇa tak jsme se naučili jí kombinovat s Rakytníkem, který je kyselý jako citron. 
 
 
Ostropestřec plod celý
Velký pomocník pro vaše játra. Pokud si budete semena zalévat celá, prasknou a uvolní se potřebný Silimarin. Během dne můžete popíjet jemný bezbarvý čaj. Semena se také dají  nadrtit do jogurtů.
 
 
Na obrázku vidíte čaj ze Slézu maurského:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Přečtěte si účinky bylin.

Voňavé celé květy a plody můžete používat následujícím způsobem:

 

Lipový květ – čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto se přidává do čajových směsí na průduškyproti kašli. Zřeďuje krev, tím preventivně působí proti zánětu žil a infarktu. Můžeme ho pít jako univerzální a preventivní čaj.

Heřmánek – používá se k léčbě zánětů, úvolňuje křeče. Pomáhá při hojení ran, od bolestí a navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech pohlavního ústrojí, při žaludečních i střevních problémech.

Měsíček – používá se na čištění krve, při onemocnění jater, na průjmy a záněty tlustého střeva. Zlepšuje trávení a pomáhá při bolestivé menstruaci. Je antibakteriální.

Měsíčkové obklady se používají na hojení jizev a při popáleninách.

Levandule – květ levandule je pro své zklidňující účinky používán při bolestech hlavy, nespavosti a nervozitě. Mírně snižuje krevní tlak. Květy se hojně používají v kosmetice a na koupele.

Sléz – používáme zevně i vnitřně k ochraně sliznic a pokožky, při vředové chorobě žaludku a střev, při zánětech v ústní dutině. K obkladům a omývání se používá při atopickém ekzému i u dětí, tlumí zánětlivost, ruší svědění a obnovuje normální stav pokožky. Sléz doporučujeme také při zánětu mandlí a hrtanu, při zánětu průdušek a chrapotu.

Šípky – jsou obrovským zdojem vitaminu C, což se hodí při nemocech z nachlazení, kašli a horečkách. Příznivě působí na žaludek a při zánětu močového ústrojí a ledvin.

Aronie- plodům Aronie se připisují následující blahodárné účinky:Příznivě ovlivňuje cévní systném  a srdce, Reguluje krevní tlak, Eliminuje žaludeční problémy, odstraňuje těžké kovy z těla, zmírňuje migrény, posiluje imunitní systném, pomáhá zabránit vzniku cukrovky, ovlivńuje zlepšení zraku, zlepšuje paměť, zvyšuje průžnost pokožky, pomáhá při léčbě štítné žlázy.